Házirend
HÁZIREND
Az Egyetemi Vívó Club által szervezett vívó edzés egységes házirendje állapítja meg az edzésen az oda járó vívók, szülői jogok és kötelességek gyakorlását, és az edzés munkarendjével kapcsolatos rendelkezéseket. A házirend olyan jogforrás, mely az edzés mindennapi működését, életviszonyokat és az ebből fakadó mindennapi élethelyzeteket szabályozza.
A házirendnek minden jogszabálynak megfelel, azokkal nem ellentétes.
A házirend elősegíti az edzés feladatainak ellátását, ezért betartása kötelező minden résztvevő tanuló, nevelő, pedagógus és az edzés működését biztosító személyzet számára.
I. A házirend nyilvánosságra hozatala
- A házirend 2024.12.01.-től érvényes visszavonásig
- A házirendet az edzés jelentkezésekor minden jelentkező megkapja legalább elektronikus formában.
- A házirendet az alábbi helyekre helyezzük el:
- az Egyetemi Vívó Club honlapján (www.egyetemivivoclub.hu)
- az Egyetemi Vívó Club termében nyomtatott formában kifüggesztve a falon
II. Az edzésre járók jogai és kötelességei
· Az edzésre járók jogai
- Az edzésre járóknak joga, hogy személyiségét, emberi méltóságát, családi és magánélethez való jogát tiszteletben tartsák. Amennyiben az edzésre járó úgy érzi, hogy erkölcsi mivoltában megsértették, segítségért fordulhat az edzőhöz vagy az egyesület bármelyik vezetőjéhez.
- Az edzésre járóknak joga, hogy vitás ügyekben az egyesület bármelyik vezetőjéhez forduljon kérdéseivel, javaslatával, véleményével, és problémás esetekben segítséget kérjen.
- Az edzésre járóknak joga, hogy véleményt mondjon az edzés működésével, életével, a vezetők munkájával kapcsolatos kérdésekben, de oly módon, hogy az nem sértheti mások emberi méltóságát.
- Edzésre járók jogainak érvényesítése az edzésen
- Az edzésre járóknak jogai az edzőterem elfoglalása után az edzés kezdetétől érvényesíthetők.
- Az edzésre járóknak egyéni érdeksérelme esetén írásban panaszt nyújthat be az egyesület vezetőjéhez felülvizsgálat kérése céljából. A Felülvizsgálati kérelemben le kell írnia a panasz lényegét tényekkel, adatokkal alátámasztva. A panasz érdemi elbírálása, orvoslása érdekében az egyesület vezetője köteles intézkedni a benyújtástól számított 3 napon belül. Erről írásban, vagy szóban kell értesítenie az edzésre járót. Jogszabálysértés esetén az edzésre járó vagy törvényes képviselője Törvényességi Kérelmet adhat be az egyesület vezetőjének.
- Az edzésre járóknak joga, hogy adatait az egyesület biztonságos körülmények között kezelje, tárolja. Az egyesület adatvédelmi szabályzatát ismerje, melyet az egyesület honlapján ismerhet meg.
- Az edzésre járóknak kötelessége
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy az egyesület vezetőjének, alkalmazottainak és edző társainak emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy úgy éljen jogaival, hogy azzal mások érdekeit ne sértse, valamint mást ne akadályozzon jogainak gyakorlásában.
- Köteles megismerni a házirend előírásait, és az edzés területére történő belépésével egyben magára nézve kötelezőnek venni azt.
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy vigyázzon az edzés felszerelésére, berendezéseire, azokat előírás szerint kezelje, a szándékosan elkövetett károkat megtérítse.
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy óvja saját és társai testi épségét, egészségét, tartsa be a közlekedési, a balesetvédelmi és a tűzrendészeti szabályokat.
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy haladéktalanul jelentse a felügyeletét ellátó vezetőknek, amennyiben saját magát, társait, az edzés alkalmazottait, vagy másokat veszélyeztető állapotot, tevékenységet, illetve balesetet észlelt. Az edzés vezetője az edzési balesetekről jegyzőkönyvet vesz fel.
- Az edzésre járóknak kötelessége, hogy az edzés termeiben, berendezésében, létesítményében szándékosan, avagy a nem megfelelő magatartás miatt okozott károkat megtérítse.
- Amennyiben az edzésre járó megszegi, vagy nem tartja be kötelességeit, fegyelmi büntetés vagy fegyelmi eljárás indul ellene.
Az edzésre behozható dolgok
- Dolognak tekinthető minden birtokba vehető tárgy, amely kézzel megfogható, érinthető.
- Nagy értékű dolgokat behozni nem ajánlatos, az egyesületi edző ezekért anyagi felelősséget nem vállal.
- Az edzésre járók semmi olyan dolgot nem hozhatnak be és tarthatnak maguknál, amellyel mások testi vagy lelki épségét veszélyeztetik, vagy kockáztatják. Ilyen dolgoknak tekinthetők a szervezetre káros egészségi cikkek, kábítószernek minősülő anyagok, a fegyvernek minősülő tárgyak vagy a fegyvernek látszó tárgyak, a közbiztonságot veszélyeztető tárgyak (pl.: gázspray, baseballütő, kard, tőr, íj, bokszer, dobócsillag, lánc, elektromos sokkoló, bármilyen robbanó, szúró, vágó eszköz, stb.), természetesen kivételt képeznek az edzésen használatos vívó felszerelések és annak javításához szükséges szerszámok.
- Kártérítési felelősségek
- Az edzésre járó általános felelősséggel tartozik az edzésen lévő vagyontárgyai, helyiségei iránt. A szándékosan, vagy vétlenül okozott kárt (egészben vagy részben) meg kell téríteni. A károkozásról az egyesület vezetője jegyzőkönyvet vesz fel.
- Ha az edzésre járó az intézménynek jogellenesen kárt okoz – a kár értékének megállapítása után a kárt meg kell térítenie.
- A Szülőknek lehetőségük van:
- Az edzést előre egyeztetett időpontban látogatni.
- Kérdéseikkel, észrevételeikkel, panaszaikkal az edzőhöz vagy az egyesület elnökéhez fordulni.
III. Az edzés szabályai
· Felszerelés
- Az edzésre járók kötelesek az edzőteremben sport ruházatban megjelenni, rövid ujjú póló, hosszú tornanadrág, zokni és sport cipő.
- Az edzésekre behozható mindenki számára a saját vívó felszerelése, de szükség esetén az egyesület biztosít vívó felszerelést.
- Az edzés megkezdése előtt minden résztvevőnek kötelessége bizonyos higiéniai szabályokat betartani, miszerint alapos kézfertőtlenítés szükséges.
- Az edzést csak egészséges állapotban lehet látogatni!
- Az edzés helyiségeinek, területének használata
- Az edzésre járóknak, dolgozóinak joga, hogy az intézmény valamennyi helyiségét, létesítményét rendeltetésszerűen, balesetmentesen használja, fokozottan ügyelve a rendre, tisztaságra.
Az egyesületnek kötelessége edzés után a használatban lévő felszereléseket és a helységet is fertőtleníteni a takarítási rendnek megfelelően.
- Az edzőteremben és az öltözőkben tilos a dohányzás, alkohol tartalmú ital fogyasztása és kábítószer birtoklása és/vagy fogyasztása. Rendezvények esetén alkohol tartalmú italok behozatalára csakis a vezető edző adhat külön engedélyt.
IV. Tűzvédelmi Szabályzat
- Tűzvédelem
- Az edzés teljes területén tilos nyílt lángot használni.
- Dohányozni szigorúan tilos!
- Tűz esetén a "Tűzriadó terv" előírásait kell betartani. Az edzés területén levő közlekedési utakat és kapukat szabadon kell hagyni.
- Elektromos berendezéseket hibás vezetékkel használni tilos! A tapasztalt hibát az edzés vezetőjénél kell bejelenteni.
- Az elektromos hálózat túl áram elleni védelmét (biztosítékot) kiiktatni tilos!
- Tűz esetén minden edzésre járó köteles a tűzoltást vezető személy utasításait betartani.
- Minden tűzesetet, az észlelést követően azonnal jelenteni kell telefonon, akár a saját mobilkészüléken is. Tűzoltóság telefonszáma: 105
- A bejelentés tartalmazza a tűzeset pontos helyét, idejét, ki és mi van veszélyben és a bejelentő nevét.
- Tűzriadó terv
- Biztosítani a menekülési lehetőségeket.
- Az épületet (a szálláson kifüggesztett terv szerint) minden edzésre járóknak el kell hagyni.
- Azonnal hírt kell adni a tűz keletkezéséről. Tűz van hangos kiáltással, zajkeltéssel, az egyesület dolgozóit értesíteni kell.
- Azonnal meg kell kezdeni az oltást.
- A tűzoltóság megérkezéséig mindenki köteles tőle telhetően a tüzet oltani és a tűzoltóság irányítójának engedelmeskedni.
V. Balesetvédelmi Szabályzat
- Egészségvédelmi, balesetvédelmi szabályok
- A balesetek megelőzésének első módja a házirend, a tűz- és balesetvédelmi szabályzat betartása.
- Az edzés területén a tisztaságot és a rendet megtartani.
- Veszélyt vagy balesetet előidéző helyzetet a vezetőiknek haladéktalanul jelenteni kell.
- Az edzés területén lévő raktárakba, hulladék- és egyéb anyagokat tároló területekre, villamos áram elosztó helyiségekbe, konyha területére nem léphetnek be tanulók.
- A szabadtéri játékokat és a sportpályát fegyelmezetten, egymás testi épségére ügyelve szabad használni.
Az edzésre látogatók csak és kizárólag egészséges állapotban látogathatják az edzést!
- Záró rendelkezések
- A házirendnek része a tűzvédelmi és a balesetvédelmi szabályzat. Érvényes minden edzésre járónak, vezetőre, vendégre és dolgozóra. A házirend, a tűz- és balesetvédelmi szabályzat súlyos megsértése esetén az elkövetőt az edzés vezetője az edzésről azonnali hatállyal hazaküldheti. Ez esetben a befizetett térítési díjat az egyesület nem téríti vissza.
- Benyújtott írásbeli kérelem alapján – indokoltság esetén – az egyesület vezetője megszervezi a Házirend módosítását, beszerzi a szükséges egyetértési nyilatkozatokat és a fenntartó elé terjeszti jóváhagyásra.
- Az érvényben lévő házirendet kötelező módosítani, ha
- jogszabályi változások következnek be,
- az egyesület vezetői, az edzésre járók és a szülők együttesen igényt tartanak erre,
- a fenntartó utasítást ad erre.
- Amennyiben a Házirendben nem szabályozott probléma merül fel, az aktuális jogszabályok tekintendők mérvadónak.
- Az edzésre járók törvényes képviselője aláírásukkal igazolják a szabályok megismerését, elsajátítását, a házirend megismerését, átvételét.
Budapest, 2024. december. 01.