Az EVC múltja és jövője
Kik indultak innen?
Az Egyetemi Vívó Club (EVC) Magyarország egyik legnagyobb hagyományokkal és sikeres múlttal rendelkező vívóklubja, amely az ország legrégebbi vívótermének otthont ad. A Semmelweis utca 2. szám alatti vívóterem az évtizedek során a magyar vívás egyik legismertebb és legfontosabb központjává vált. Itt vívtak azok a legendás sportolók, akik a világ legjobbjai között szerepeltek, és akiknek a neve összefonódik a magyar vívás történetével.
A terem kezdeti története: BEAC és a Haladás
Az Egyetemi Vívó Club elődjét, a BEAC (Budapesti Egyetemi Atlétikai Club) 1898-ban alapították, az edzések a Lipót utcában indultak, gróf Vay Lajos vívómester vezetésével. A BEAC vívószakosztálya rövid időn belül fontos szerepet kapott a magyar vívás történetében, és a vívóterem helyszínéül szolgáló Halász Zsiga utca hamarosan nem tudott helyet adni a növekvő taglétszámnak.
A klub számára kulcsfontosságú időszak kezdődött, amikor Erdélyi György 1926-ban, 20 évesen elkezdte vívó pályafutását a BEAC vívótermében, és ekkor döntöttek úgy, hogy új helyszínt keresnek a klub számára. Erdélyi és társai – herceg Esterházy László és Pluhár István – sikeresen megbeszéléseket folytattak, és 1929-ben az Úri Club üres helyiségeit bérbe vehették. Ezáltal egy olyan vívóterem jött létre, amely nemcsak elegáns, de modern környezetet biztosított a vívás számára.

Ez volt az az időszak, amikor a BEAC vívószakosztálya, és később a Bp. Haladás, majd az OSC vívóterem nemcsak Magyarország legnagyobb vívóklubjai közé emelkedett, hanem a nemzetközi vívósportban is jelentős szerepet kapott.
A vívóterem fejlődése és átalakítása
A vívóterem fejlődése a 20. század közepén is folytatódott. Az 1951-ben történt átalakítások után a vívóterem a Bp. Haladás nevet vette fel, majd 1957-től az OSC vívóterem nevet viselte. A felújítás során az egyetem, a Közoktatási Minisztérium, és a BEAC közösen támogatták a projektet, így biztosítva, hogy a vívóterem megfeleljen a legmodernebb elvárásoknak. A terem a vívás legmagasabb szintjét képviselte és az itt edző sportolók számos hazai és nemzetközi versenyt nyertek meg.
Az EVC és Gerentsér László emléke
Az Egyetemi Vívó Club történetének egy fontos mérföldköve volt 2024. január 26-a, amikor a vívóterem hivatalosan Egyetemi Vívó Club névre változott. Gerentsér László, aki nemcsak a klubot, hanem az egész magyar vívás világát formálta, a sportág egyik legnagyobb alakja volt. A vívóteremben minden pénteken megtartott Gerentsér Kupával tisztelgünk előtte. Évtizedeken keresztül irányította a klubot, és szakmai munkájával jelentős hatással volt a magyar vívás fejlődésére. Az új névadó ünnepség részeként Pap Jenő, a világbajnok párbajtőröző, kinevezésre került az EVC fő vívómesterének, hogy továbbra is biztosítsa a klub sikeres működését és az eddigi hagyományok ápolását.
A Semmelweis utcai vívóterem: A jövő
Ma, a névváltoztatás után Egyetemi Vívó Club néven működő vívóterem egyesíti a tradicionális értékeket és a legmodernebb oktatási módszereket. A Calibur rendszer - vezeték nélküli vívás révén a klub új szintre emelte az edzésprogramokat, így biztosítva a versenyzők számára a legjobb felkészülést. A teremben a sportolók a legújabb technológiai fejlesztésekkel dolgozhatnak, miközben továbbra is a vívás hagyományait követik.
Kik indultak innen?
A Semmelweis utcai vívóterem falain belül az elmúlt évszázad során szinte valamennyi olimpiai és világbajnok vívó és öttusázó megfordult. Olyan legendás vívók, mint Kulcsár Győző, Juhász Katalin, Dömölky Lídia, Sákovics József, dr. Kausz István, dr. Nemere Zoltán, Gyuricza József, dr. Hámori Jenő, dr. Osztrics István, valamint Elek Ilona, Rerich Béla, Balthazár Lajos és Kamuti Jenő is itt kezdték pályafutásukat. Az edzői csapatot olyan neves szakemberek irányították, mint dr. Gerentsér László, dr. Bay Béla, Vass Imre, Szabó László és dr. Duronelly László, akik mind maradandót alkottak a vívósport világában.
A Semmelweis utcai vívóterem és az Egyetemi Vívó Club története mély hatással van a magyar vívás hagyományaira. A klubot nemcsak a neves sportolók, hanem a legendás edzők és a modern vívás iránti elhivatottság is meghatározta. A vívóterem nemcsak az edzések helyszíne, hanem a sportág szellemi örökségének központja, ahol a múlt és a jövő találkozik.
Az Egyetemi Vívó Club továbbra is a vívás központja marad, és a Semmelweis utcai vívóterem története biztosítja, hogy a sportág hazai fejlődése a jövőben is dinamikusan folytatódjon.